Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Renowacja felg samochodowych krok po kroku
Felgi to istotny element każdego samochodu. Po pewnym czasie tracą one jednak swój estetyczny wygląd i powinny zostać poddane renowacji. Na czym dokładnie polega renowacja felg? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Czym są felgi i jaka jest ich funkcja?
Wiele osób myśli, że felgi samochodowe pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną. Nie jest to jednak prawda. Jest to bardzo ważny element podwozia pojazdu, na który zakładane są opony. Ich zadaniem jest przenoszenie sił z piasty koła na oponę, a także wentylowanie układu hamulcowego, co zapobiega jego przegrzaniu. Felgi najczęściej wykonane są ze stali lub z aluminium. Te pierwsze są sporo tańsze i najczęściej spotykane są bardziej budżetowych modelach. Felgi aluminiowe są z kolei lżejsze i bardziej wytrzymałe od felg stalowych, lecz ich główną wadą jest dość wysoka cena. Niezależnie od tego, jakie felgi posiadamy, z czasem mogą one wymagać renowacji.
Na czym polega piaskowanie felg?
W przypadku felg stalowych pierwszym etapem renowacji jest piaskowanie. Celem takiego zabiegu jest oczyszczenie felgi ze starej farby, korozji i innych zabrudzeń. Aby wygładzić powierzchnię, stosuje się sprężony pod dużym ciśnieniem strumień powietrza zawierający drobiny specjalnego ścierniwa. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że pozwala ono dokładnie wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Takie usługi są wykonywane m.in. przez firmę JAN-TAL z Mysłowic, która specjalizuje się w obróbce metali. Warto powierzyć tę pracę specjalistom, gdyż dokładne wypiaskowanie felgi wymaga dużej precyzji i dokładności, których nabiera się z doświadczeniem. Felg aluminiowych zwykle nie poddaje się piaskowaniu, w ich przypadku lepiej zdecydować się na szkiełkowanie lub sodowanie.
Malowanie felg farbą proszkową
Kolejnym etapem procesu renowacji felg jest ich malowanie. Lakierowanie proszkowe można stosować zarówno w przypadku elementów stalowych, jak i aluminiowych. Na powierzchnię felgi nakłada się naelektryzowane cząstki farby proszkowej, dzięki czemu drobinki lakieru równomiernie do niej przylegają. Obręcze pokryte proszkiem trafiają następnie do pieca utrwalającego, w którym drobiny proszku roztapiają się i ulegają zespoleniu z felgą. Po takiej renowacji felgi wyglądają jak nowe i mogą służyć jeszcze przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana