Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Programowe usunięcie AdBlue z ciężarówki – jak to zrobić?
AdBlue usuwa się najczęściej z maszyn budowlanych, wózków widłowych i samochodów ciężarowych. Zabieg ten przynosi bowiem bardzo wymierne korzyści szczególnie w przypadku pojazdów, które płyn AdBlue zużywają w dużych ilościach. Ale na czym tak konkretnie polega usługa programowego usunięcia AdBlue? Kto i w jaki sposób może ją zrealizować? Poszukajmy odpowiedzi.
Usunięcie AdBlue – dlaczego się to robi?
Podstawową korzyść stanowi tutaj możliwość zaoszczędzenia na płynie, którego nie będzie już trzeba ciągle dolewać. Nie tylko jednak na płynie. Ciężarówki bez AdBlue zużywają również mniej paliwa. Dzięki takiemu zabiegowi unikamy też problemów wynikających z awarii układu SCR i nie będziemy musieli naprawiać ani wymieniać podzespołów tego układu, co może oznaczać jeszcze więcej oszczędności.
Duże znaczenie ma to, że płyn AdBlue to roztwór mocznika, który wywołuje korozję elementów mających z nim styczność. Na dodatek w sezonie zimowym dochodzić może do zamarzania i krystalizacji płynu. Przez to, zamiast właściwie spełniać swoją funkcję, będzie on powodował uszkodzenia układu SCR. A wspomnieć trzeba jeszcze o jednym: producenci konfigurują dziś systemy pojazdów w taki sposób, że nawet chwilowy brak płynu AdBlue blokuje możliwość jeżdżenia ciężarówką.
– O usłudze programowego usunięcia AdBlue powinny więc pomyśleć osoby, którym zależy na obniżeniu kosztów eksploatacji ciężarówki – mówi przedstawiciel firmy ADF Serwis spod Poznania, zajmującej się między innymi serwisem samochodów ciężarowych.
Usunięcie AdBlue — na czym to polega?
Określenie „usunięcie AdBlue” może być mylące, ponieważ nie mamy tu do czynienia z fizycznym demontażem jakichkolwiek podzespołów ciężarówki. Tak naprawdę chodzi raczej o „wyłączenie AdBlue”, ponieważ wszystko opiera się przeprogramowaniu sterowników z poziomu komputera (dlatego jest to zabieg odwracalny). Przypomina to więc przeprowadzanie tuningu elektronicznego dla podniesienia osiągów silnika. Przy czym programowe usunięcie AdBlue na funkcjonowanie silnika nie wpływa w żadnym stopniu.
Pamiętać tylko trzeba, że tego rodzaju czynności są zadaniem dla specjalistów. Wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz sterowników ze specjalną mapą. Poprzedzone też zostać powinny dokładnym zapoznaniem się z pojazdem i przeprowadzeniem profesjonalnej diagnostyki. Jeśli bowiem popełniane zostaną błędy, to takie niefachowe usunięcie AdBlue zamiast pomóc w pozbyciu się problemów, stanie się ich kolejną przyczyną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana