Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe wyposażenie samochodu pomocy drogowej
Czy wzywanie pomocy drogowej jest niezbędne w każdym przypadku? To pytanie zadaje sobie codziennie wielu kierowców. Dużo sytuacji na drodze wymaga odpowiedniej reakcji – m.in. holowania. Inne, takie jak wymiana koła można bez problemu zrobić samodzielnie, gdy tylko dysponujesz odpowiednim sprzętem. Dowiedz się, które urządzenia i narzędzia można wozić ze sobą w bagażniku lub schowku, a które z nich można znaleźć tylko w pojazdach służb!
Hol do samochodów i motocykli – najważniejszy sprzęt pomocy drogowej
Niesprawny pojazd, bez znaczenia, czy jest to motocykl, samochód osobowy, czy dostawczy, musi zostać usunięty z drogi. Do tego zadania przydaje się wyposażenie auta pomocy drogowej. Hol giętki potrzebny jest do holowania motocykli, natomiast hol sztywny przydaje się do holowania pojazdów z niesprawnym układem hamulcowym. Pomoc drogowa Euro Auto w Rzeszowie dysponuje odpowiednio wyposażonymi pojazdami, które są gotowe do niesienia pomocy kierowcom w każdej sytuacji.
Przeczytaj również: Na czym polega usługa auto holowania?
Oznaczenie lawety – bezpieczeństwo transportu holowanego pojazdu na drodze
Bardzo ważne jest też zasygnalizowanie przejazdu samochodu pomocy drogowej, który holuje zepsuty pojazd. Ostrzegawczy żółty sygnał świetlny służy do zaznaczenia obecności lawety na jezdni. Dzięki temu inni kierowcy dostają wyraźny sygnał o tym, że należy zachować szczególną ostrożność podczas manewrów wykonywanych w pobliżu. Sygnał świetlny musi być dobrze widoczny z odległości wynoszącej co najmniej 150 m. Każda pomoc drogowa musi też mieć specjalną platformę, która ułatwia załadunek niesprawnego auta. Niezbędne też są narzędzia do unieruchomienia pojazdu i zabezpieczenia transportu do miejsca, gdzie zlokalizowany jest warsztat. Najczęściej jest to autolaweta na specjalnie skonstruowanym, wzmocnionym podwoziu umożliwiającym przewożenie innych pojazdów. Podłoga lawety musi być odpowiednio zaprojektowana, aby koła pojazdów nie ślizgały się po niej w czasie transportu. Do najważniejszych urządzeń znajdujących się w samochodach pomocy drogowej należą hol, zestaw świateł i ostrzegawczy sygnał świetlny. Wszystko to pozwala na bezpieczny transport uszkodzonego pojazdu z miejsca zdarzenia i zapewnienie ciągłości ruchu, jeśli została ona zaburzona przez stojące i niesprawne auto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana