Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Pęknięta szyba samochodowa - co dalej?
Pęknięcie szyby może przytrafić się zarówno początkującym, jak i wprawionym kierowcom. Różne sytuacje na drodze lub na parkingu, podrzucony kamień lub osłabiona tafla szyby mogą być czynnikiem sprzyjającym pęknięciu jej powierzchni. Prawo zabrania używania w ruchu drogowym auta z pękniętą szybą. Dlatego, aby uniknąć mandatu, warto jak najszybciej ją naprawić. Jak i gdzie to zrobić? Podpowiadamy, jak kierowca może poradzić sobie z pękniętą szybą!
Co robić, gdy szyba pęknie?
Co można zrobić, gdy zauważysz pęknięcie na szybie? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Jeśli uszkodzenie uniemożliwia kontynuowanie jazdy, zjedź w bezpieczne miejsce i wezwij pomoc drogową. Zazwyczaj jednak pęknięcie szyby ma postać niewielkiego pajączka i nie sprawia aż tyle problemów. Utrudnia widoczność, zwłaszcza po zmierzchu, powodując powstawanie refleksów i rozpraszając kierowcę. Dlatego jak tylko zauważysz pęknięcie, umów się do specjalistycznego warsztatu, który zajmuje się naprawianiem lub wymianą szyb samochodowych. Ciekawą opcję oferuje firma Speed Glass w Kaliszu, która świadczy usługę montażu szyb samochodowych z dojazdem do klienta! Jest to niezwykle wygodna opcja w sytuacji, gdy szyba uległa znacznemu uszkodzeniu i nie ma możliwości przejechania autem do warsztatu.
Przeczytaj również: Czy istnieją jakieś ograniczenia prawne dotyczące naprawy szyb samochodowych?
Wymiana czy naprawa szyby – co lepsze?
To, czy szyba zostanie naprawiona, czy wymieniona na nową, zależy przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia. Jeśli pajączek znajduje się blisko krawędzi szyby (mniej niż 10 cm od jej brzegu) lub pęknięcie jest znaczne, prawdopodobnie potrzebna będzie wymiana szyby na nową. Z kolei w przypadku, gdy odpryski są niewielkie (poniżej 20 mm) i nie rozeszły się pod wpływem działania naprężeń, możliwe jest podjęcie próby naprawy szyby samochodowej. Warto wiedzieć, że podczas wykonywania regeneracji szyby odprysk może rozejść się w pająka i spowodować powiększenie uszkodzeń. Wtedy konieczna będzie wymiana szyby.
Pęknięcia na szybie pojazdu powstają najczęściej na skutek uderzenia kamienia spod kół poprzedzającego pojazdu i naprężeń temperaturowych. Gdy zauważysz, że na szybie samochodu pojawiło się wyżłobienie lub pęknięcie, umów się na wizytę u mechanika. Rozważ wykupienie specjalnego ubezpieczenia, zwłaszcza gdy wymiana szyb w Twoim aucie jest kosztowna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana