Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega kataforeza nadwozia?
Korozja to naturalny proces, który dotyka prawie wszystkie metale. Nie inaczej jest z blachą stosowaną do produkcji nadwozi samochodowych. Proces rdzewienia można jednak opóźnić. Jedną z nowoczesnych metod ochrony karoserii samochodowej przed korozją jest kataforeza. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na czym polega ten proces oraz jakie są jego najważniejsze zalety.
Proces kataforezy w teorii i praktyce
Kataforeza to technika nakładania powłok lakierniczych mieszcząca się w kategorii elektroforezy. Z tego względu nazywana jest także malowaniem elektroforetycznym. Elektroforeza polega na oddzielaniu jonów (kationów i anionów) substancji chemicznych pod wpływem działania pola elektrycznego – cząsteczki koloidalne zawieszone w ciekłym ośrodku migrują pod wpływem pola elektrycznego i osadzają się na elektrodzie.
W praktyce kataforeza, którą przeprowadza między innymi firma oferująca renowację samochodów zabytkowych Carblast, polega na zanurzeniu malowanego elementu, w tym wypadku nadwozia, w kąpieli z farby rozpuszczalnej w wodzie. Zostaje ono poddane polaryzacji (jako katoda) z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Umożliwia to migrację zawieszonych w kąpieli cząstek farby i ich równomierne osadzanie się na całym malowanym nadwoziu.
Przed poddaniem nadwozia procesowi kataforezy konieczne jest jego właściwe przygotowanie: usunięcie ewentualnych śladów korozji i starych powłok malarskich oraz nadanie mu odpowiedniej szorstkości. Najczęściej robi się to poprzez ręczną lub mechaniczną obróbkę szlifierską, szczotkowanie bądź piaskowanie. Następnie nadwozie jest odtłuszczane, zazwyczaj poprzez zanurzenie w rozpuszczalniku lub roztworze alkalicznym.
Zalety kataforezy nadwozia
Kataforeza nadwozia ma wiele zalet. Farba dociera nawet w trudno dostępne miejsca i tworzy równomierną powłokę na całej powierzchni. Dzięki temu kataforeza zapewnia lepszą ochronę przed korozją niż tradycyjne metody malowania. Co więcej, farba kataforetyczna wyróżnia się właściwościami samonaprawczymi – w razie uszkodzenia powłoki cząsteczki farby przemieszczają się w miejsce uszkodzenia i wypełniają powstałą lukę, zapobiegając dalszemu rozwojowi korozji. Poza tym dzięki kataforezie nadwozie zyskuje estetyczny wygląd, a cały proces wymaga stosowania niewielu środków chemicznych, więc jest bezpieczny dla środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana