Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy konieczna jest wymiana oleju w samochodzie?
Jeśli masz samochód, to z pewnością wiesz, jak ważna jest regularna wymiana oleju. Jednak w dalszym ciągu wielu kierowców zastanawia się, kiedy jest optymalny czas na jego wymianę, tak, aby silnik pracował najefektywniej. Czy warto przestrzegać zaleceń producentów? Czy może korzystniejsze są częstsze wymiany oleju? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kiedy konieczna jest jego wymiana. Sprawdź, jakie skutki może nieść ze sobą tzw. long life.
Niesłuszne zalecenia producentów? Czym skutkuje long life?
Powszechnie zaleca się wymianę oleju w samochodzie po przebiegu lub w czasie, który zaleca producent, aczkolwiek nie zawsze jest to korzystne. Wielu mechaników zaleca, aby powtarzać tę czynność serwisową minimum raz w roku lub przy większej eksploatacji pojazdu co 10-15 tys. km. Jak pokazuje praktyka, producenci wydłużają przebieg międzyserwisowy, wliczając w to wymianę oleju, podając, że produkty long life można wymienić nawet po 30 tys. km. Niestety może to przynieść nieprzyjemne konsekwencje, np. w postaci awarii panewek głównych.
Przeczytaj również: Co jest oznaką, że sprzęgło trzeba wymienić?
Kiedy wymienić olej w samochodzie, aby silnik działał sprawnie?
Mimo iż większość aut osobowych przystosowanych jest do rzadszej wymiany oleju, to jednak praktyka diagnostyczna wskazuje, że przy 20 tys. km mogą pojawiać się już pierwsze sygnały konieczności serwisu. Aby mieć pewność, że nowy olej wymieniono poprawnie, warto skorzystać z usług warsztatu samochodowego Mechanika Pojazdowa Marek Bajerski w Nadarzynie.
Przeczytaj również: Jakie elementy systemu napędowego psują się najczęściej?
Można uznać, że przy łagodnej eksploatacji samochodu, użytkowanego na dłuższych dystansach, świeży olej należy podawać przy około 15 tys. km. Inaczej jest przy samochodach mocno eksploatowanych, zwłaszcza na krótkich dystansach. Tutaj zachodzi konieczność wymiany oleju najpóźniej przy 10 tys. km, aczkolwiek korzystne będą wcześniejsze serwisowanie.
Przeczytaj również: Czy regenerowane turbosprężarki podlegają gwarancji?
Warto mieć świadomość, że nowy olej jest konieczny w przypadku wystąpienia niektórych awarii, zwłaszcza przy przegrzaniu oleju lub uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Co więcej, dobrym zwyczajem jest wymiana oleju po zakupie używanego samochodu. W przypadku aut salonowych pierwsza wymiana powinna nastąpić już przy 5 tys. km od zakupu. Mimo iż nie jest to konieczne, to z pewnością dla docierającego się silnika korzystne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana