Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy klimatyzacja samochodowa wymaga naprawy?

Klimatyzacja samochodowa już wiele lat temu stała się standardem. Zapewnia komfort podróżowania oraz podnosi poziom bezpieczeństwa. Czasami, mimo regularnych przeglądów i serwisów, instalacja klimatyzacyjna ulega awariom na skutek wyeksploatowania i przestaje poprawnie funkcjonować. Warto więc wiedzieć, kiedy klimatyzacja samochodowa wymaga naprawy.
Na czym polega działanie klimatyzacji samochodowej?
Klimatyzacja w wyniku przemian termodynamicznych dostarcza do wnętrza pojazdu czyste powietrze o zadanej temperaturze i odpowiedniej wilgotności. Układ klimatyzacji składa się z takich elementów jak parownik, skraplacz, kompresor, osuszacz i zawór rozprężny. Kompresor spręża czynnik chłodniczy i podnosi jego temperaturę. Następnie w skrapiaczu następuje obniżenie temperatury czynnika poprzez powietrze napływające z zewnątrz wspomagane wentylatorem klimatyzacji. Czynnik zmienia stanu skupienia z gazowego na płynny i trafia do osuszacza, który usuwa zanieczyszczenia powietrza i wilgoć. Następnie dociera do zaworu rozprężnego, gdzie następuje jego ochłodzenie. Czynnik ponownie zwiększa swoją objętości, by zacząć cykl od nowa.
Wyciek czynnika chłodniczego
Częstą przyczyną niesprawności klimatyzacji jest nieszczelność w układzie, która skutkuje ubytkiem czynnika chłodniczego. Jeśli więc zauważysz spadek wydajności chłodzenia, najprawdopodobniejszym powodem będzie wyciek płynu z klimatyzacji. Pełny wyciek czynnika spowoduje całkowitą nieskuteczność instalacji. Wycieki mogą być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi połączeń instalacji na skutek drgań podczas eksploatacji pojazdu lub w wyniku kolizji auta, zużyciem się uszczelek, uszkodzeniem przewodów elastycznych, poluzowaniem się przyłączy lub awarią jednego z elementów układu klimatyzacji.
Uszkodzenie kompresora lub wentylatora
Awaria sprężarki najczęściej spowodowana jest brakiem właściwego smarowania na skutek nieszczelności i wycieku oleju. Jak można dowiedzieć się, przeglądając stronę internetową działającego w Tychach i Mikołowie serwisu samochodowego Moto Punkt, tego typu awarie są następstwem braku regularnych przeglądów klimatyzacji lub samodzielnych napraw. Sprawność klimatyzacji zależy również od prawidłowo działającego wentylatora. Uszkodzony nie zapewni właściwego schładzania płynu chłodniczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana