Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie usługi oferuje stacja kontroli pojazdów?
Każdy właściciel pojazdu w Polsce zobligowany jest do wykonywania okresowych badań technicznych. Tego typu przeglądy przeprowadza się w podstawowych lub okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Czym różnią się te placówki? W jakich przypadkach należy udać się do każdej z nich i jaki jest zakres ich usług? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.
Podstawowa i okręgowa stacja kontroli pojazdów – zakres usług
Chociaż nazwy te niekiedy używane są zamiennie, należy wyraźnie zaznaczyć, że odnoszą się do dwóch różnych działalności. Podstawowa stacja kontroli pojazdów zajmuje się wykonywaniem badań technicznych i badań dodatkowych pojazdów o masie do 3,5 ton. Do takiego punktu można się zatem udać na okresowy przegląd osobówki, motocykla czy auta dostawczego. Okręgowe stacje kontroli pojazdów z kolei oferują taki sam zakres usług jak podstawowe, ponadto wykonują badania pojazdów powyżej 3,5 tony, a także po skierowaniu przez organy kontroli ruchu drogowego lub starostę, zajmują się też pojazdami typu SAM.
Przeczytaj również: Jakie usługi świadczy stacja kontroli pojazdów?
Zakres usług w stacjach kontroli pojazdów
Wiemy już, że podstawowe stacje kontroli pojazdów zajmują się środkami transportu do 3,5 ton, a okręgowe – powyżej 3,5 ton. A jakie dokładnie czynności obejmuje badanie techniczne? Podczas takiej kontroli sprawdzane są m.in.:
numery VIN, oznaczenia i tablice rejestracyjne;
stan ogumienia i mocowania kół;
działanie i ustawienie świateł;
skuteczność i stan hamulców;
układ kierowniczy;
zawieszenie;
emisja zanieczyszczeń.
W Gliwicach jedną z firm oferujących przeprowadzanie okresowych badań technicznych pojazdów jest Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Motozeg – Diagnostyka.
Jak często powtarzać badanie techniczne pojazdu?
Dokładna data wykonania kolejnego badania okresowego widnieje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale warto się orientować, jak często je powtarzać, aby nie przekroczyć dozwolonego terminu. Zaniedbanie w tym zakresie grozi wysokim mandatem karnym. Pierwsze badanie techniczne należy wykonać do 3 lat od pierwszej rejestracji (auta zasilane LPG trzeba kontrolować co roku). Następne badanie przypada po kolejnych dwóch latach, a później – każdego roku. Pojazdy zabytkowe są zwolnione z obowiązku przechodzenia badań technicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana