Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są najczęstsze przyczyny rozładowania akumulatora?
Akumulator to magazyn energii dla każdego pojazdu, pozwalający na uruchomienie silnika oraz podtrzymywanie działania systemów elektronicznych. Ilość zgromadzonego w nim prądu zależy od jego pojemności, a także od czasu, przez jaki ma być on przechowywany. Może się zdarzyć, że w niesprzyjających warunkach, nie będzie go na tyle dużo, by obsłużyć wszystkie podłączone odbiorniki. W takim przypadku nie obejdzie się bez użycia prostownika.
Jak może rozładować się akumulator?
W przypadku wszystkich akumulatorów samoczynnie zachodzi proces samorozładowania, którego tempo może być różne i jest uzależnione od zastosowanego rozwiązania technicznego. Najszybciej będzie ono przebiegało w akumulatorach kwasowo-ołowiowych, gdzie zastosowano stop ołowiu z antymonem, a najwolniej w akumulatorach litowo-jonowych. Akumulator samochodowy, który przez dłuższy czas nie będzie doładowywany, z czasem straci więc część przechowywanej energii. Jeżeli jego pojemność jest niewielka, rezerwa prądu może nie pozwolić na zasilenie podłączonych urządzeń. Energia z akumulatora może być jednak również tracona w sytuacji, gdy w instalacji występuje zwarcie powodujące upływ prądu. Nierzadko przyczyną rozładowania akumulatora jest też wadliwie działający odbiornik, który pobiera więcej energii, niż powinien. Z podobną sytuacją będziemy mieć do czynienia także wówczas, gdy na dłuższy czas pozostawimy włączone jedno z urządzeń np. oświetlenie kabiny. Częstym źródłem problemów z traceniem prądu są autoalarmy samochodowe, systemy multimedialne oraz gadżety w postaci dodatkowego oświetlenia.
Przeczytaj również: Zalety akumulatorów AGM
Co zrobić, gdy akumulator rozładowuje się zbyt szybko?
Przyczynami szybkiego rozładowywania się akumulatora może być nadmierny pobór prądu w czasie, gdy silnik auta nie pracuje. Zdarza się jednak, że powodem jest źle dobrana pojemność, która okazuje się zbyt mała w stosunku do potrzeb, co prowadzi do zbyt szybkiego zużycia zapasu energii. Podobne efekty daje akumulator o za dużej pojemności, ponieważ instalacja elektryczna pojazdu może nie być w stanie naładować go do potrzebnego poziomu. Źródłem kłopotów często jest niesprawny alternator i kiepski stan przewodów wysokiego napięcia. Sposobem na uniknięcie problemów będzie sprawdzenie całego układu elektrycznego auta, a także okresowe doładowywanie akumulatora, jeżeli auto jeździ głównie na krótkich dystansach lub jest długo nieużywane.
Przeczytaj również: Jak wybrać akumulator do skutera?
Akumulatory samochodowe, a także prostowniki oraz urządzenia rozruchowe można znaleźć w ofercie sklepu internetowego BATCAR. Sprzedaje on również urządzenia przeznaczone do samochodów ciężarowych, motocykli, skuterów i quadów, a także łodzi i jachtów.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się akumulatory megalight?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana