Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaka będzie najlepsza przyczepa samochodowa? Kompendium wiedzy

Spis treści
- Jaka może być przyczepa samochodowa?
- Nie tylko ładowność — na jakie parametry przyczepy samochodowej zwrócić uwagę?
- Jakie są inne ważne elementy przyczepy samochodowej?
- Przyczepa samochodowa z hamulcem czy bez?
Przyczepa samochodowa pozwala zabrać ze (za) sobą dużo więcej niż w bagażniku. Budowa, remont, wakacje… powodów jest wiele, by kupić tę pomoc transportową. Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj nasz artykuł, bo piszemy w nim, co uwzględnić. Dowiesz się, jakie parametry przyczepy mają znaczenie. Poznasz też przepisy prawne obowiązujące przy tego typu przewozie. Zapraszamy!
Jaka może być przyczepa samochodowa?
Wybór przyczepy samochodowej zależy od twoich potrzeb. Zadaj sobie pytaniem, co będziesz w niej przewozić, przedmioty o jakiej wielkości i wadze? Do wyboru masz:
Przeczytaj również: Lawety lekkie, czyli jakie?
-
przyczepę samochodową lekką — jej masa nie może być wyższa niż 750 kg,
-
przyczepę ciężką — jej dopuszczalna masa przekracza 750 kg.
Nie tylko ładowność — na jakie parametry przyczepy samochodowej zwrócić uwagę?
Wybierając ten produkt, pewnie najpierw kierujesz się tym, ile może pomieścić. Za dużą ładowność zapłacisz więcej. Dlatego sprecyzuj swoje potrzeby. Może wystarczy ci mała przyczepa samochodowa? To optymalne rozwiązanie, z którego korzystają działkowicze. Na takiej przyczepce umieścisz potrzebne narzędzia, rośliny, sprzęt albo opał do ogrzewania domu.
Przeczytaj również: Sposoby mocowania stosowane w przyczepach samochodowych
Poza powyższym, uwzględnij również wymiary. Przyczepę należy dopasować do rozmiarów samochodu, który będzie ją holował. To podstawa bezpieczeństwa twojego i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z producentem przyczep samochodowych lub dystrybutorem (sklepem). Nawet jeśli kupujesz przez Internet, często możesz liczyć na wsparcie wirtualnych asystentów.
Kolejny element to konstrukcja. Przyjrzyj się jej dobrze i sprawdź, jak wykonana jest przyczepa. Może mieć lub nie mieć ramy. Ta druga jest wytrzymalsza, a jej dyszel jest dłuższy. Przednia i tylna burta się otwiera. Przewieziesz nią dłuższe przedmioty. Podwozie wykonuje się w kształcie litery V lub T.
Do transportu materiałów budowlanych używa się droższych modeli — spawanych. Są dużo bardziej odporne na eksploatację. Mimo ciągłego i sporego obciążenia, dobrze sobie radzą przez lata. Jeżeli zależy ci na zwiększeniu DMC (dopuszczalnej masy całkowitej), weź pod lupę sprzedaż przyczep samochodowych wykonanych z aluminium. W ten sposób masa samego “nośnika” się zmniejsza, pozostawiając więcej ciężaru “do wykorzystania” przez sam ładunek.
Jakie są inne ważne elementy przyczepy samochodowej?
Jeśli chcesz przewozić materiały budowlane, np. piasek czy żwir, przyczepa samochodowa z kiprem (wywrotka) będzie dobrym pomysłem. W łatwy i szybki sposób wyładujesz towar. Warta rozważenia jest też przyczepa ze stelażem i plandeką — nie musisz martwić się o to, jak zabezpieczyć przedmioty. Inna ważna kwestia to amortyzatory i resory (piórowe pozwalają na równomierne i bezpieczniejsze rozmieszczenie ciężaru).
Przyczepa samochodowa z hamulcem czy bez?
Informację o tym, jaki rodzaj przyczepy (lekkiej czy ciężkiej) możesz holować, znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym twojego samochodu. Lekkie modele, zgodnie z przepisami, nie muszą mieć hamulca. W przypadku, gdy stosunek masy przyczepki do masy auta jest większy niż 1:1,33, musi mieć ona hamulec najazdowy. Jeśli jest mniejszy, powinieneś móc hamować przyczepę z pozycji kierowcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana