Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zbudowana jest oś napędowa do wózków widłowych?
Wózki widłowe to niezbędne wyposażenie wszelkiego rodzaju magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych, a także wielu zakładów produkcyjnych. Dzięki nim możliwe jest łatwe i szybkie transportowanie na krótkich dystansach ładunków o nawet bardzo dużej masie. Aby wózek prawidłowo spełniał swoje zadanie, musi posiadać sprawne podzespoły – jednym z najważniejszych jest oś napędowa. W jaki sposób jest ona zbudowana?
Czym jest oś napędowa wózka i do czego służy?
Jak wskazuje sama jej nazwa, oś napędowa to element wchodzący w skład układu napędowego wózka napędowego – konkretnie jest to oś kół pojazdu, na którą przenoszony jest za pośrednictwem odpowiedniej przekładni moment obrotowy z silnika. Innymi słowy osią napędową jest oś kół, dzięki której pojazd jest w stanie się przemieszczać w wyznaczonym kierunku oraz z określoną prędkością. To czyni z niej jeden z najważniejszych podzespołów w całej konstrukcji wózka – jej awarie mogą nie tylko wyłączyć wózek z użytku, ale również stwarzać poważne zagrożenie zarówno dla pojazdu, jak i całego otoczenia.
Z jakich elementów zbudowana jest oś napędowa wózka?
Oś napędowa złożona jest z całego szeregu elementów, które zapewniają jej sprawne i bezpieczne działanie. Wyróżniamy wśród nich między innymi:
elementy układu hamulcowego – bębny, cylindry, klocki. ich zadaniem jest zmniejszanie prędkości obrotów osi w celu zatrzymania pojazdu. z punktu widzenia bezpieczeństwa to najważniejsze elementy osi.
wały cardana – nazywane też przegubami krzyżakowymi, to przedłużenie wału, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie napędu na koła wózka nawet w momencie odchylenia od osi podczas skręcania.
szpilki, śruby nakrętki koła – to elementy mocujące koła do półosi,
Ponadto w skład osi wchodzą różnego rodzaju elementy dodatkowe, zwiększające jej sprawność, np. różnego rodzaju uszczelki czy osłony przegubów. Szeroki wybór tych elementów znajdziemy w ofercie firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia.
Jak rozpoznać uszkodzenie osi?
Oś napędowa jako układ przenoszący duże obciążenia narażona jest na wyeksploatowanie oraz awarie. Jak je rozpoznać? Pierwszym i bardzo wyraźnym sygnałem, że oś zasługuje na uwagę są dochodzące, stukające dźwięki podczas ruszania lub skręcania. Do tego należy zwrócić uwagę na ewentualne drgania występujące na kierownicy lub całym nadwoziu, gdyż to również może świadczyć o usterkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana