Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wymienić sprzęgło w aucie?
Sprzęgło odpowiada w aucie za przekazywanie momentu obrotowego na skrzynię biegów i w dalszej kolejności na koła. Jeśli nie pracuje odpowiednio, mogą występować tzw. ślizganie się tarczy lub problemy z wrzucaniem danego biegu. Jednak wymiana sprzęgła, nie zawsze wiąże się ze skomplikowanymi pracami. Niemniej jednak warto dobrze poznać ten proces, by ocenić, czy możesz wykonać go samodzielnie. Poznaj kompletny poradnik!
Przebieg prac podczas wymiany sprzęgła
Wymiana tarczy sprzęgłowej to nie wszystko, co trzeba zrobić podczas takiej naprawy. Ma ona związek ze zdjęciem całej skrzyni i demontażem kompletnego sprzęgła, dlatego warto uwzględnić również wymianę innych elementów np. docisku. Jak wskazują specjaliści z Max Auto-Serwis z Gdańska zakres prac jest na tyle spory, że warto przyjrzeć się „przy okazji” reszcie podzespołów.
Przeczytaj również: Co jest oznaką, że sprzęgło trzeba wymienić?
Pamiętaj, że demontaż sprzęgła to nie wszystko – musisz jeszcze odpowiednio poskładać rozkręcone elementy. W zakres prac wchodzą:
odłączenie układu zasilania i hydraulicznego;
podniesienie auta;
demontaż półosi oraz elementów kolizyjnych np. układu wydechowego i części zawieszenia;
demontaż mocowań skrzyni wraz z poduszką;
opuszczenie skrzyni biegów;
demontaż łożyska oporowego i tarczy sprzęgła;
ponowne złożenie części w odwrotnej kolejności.
Podczas realizacji wymiany sprzęgła dobrze jest mieć do pomocy kogoś silnego. Dlaczego? Ponieważ odkręcanie mocowania półosi, wydechu czy skrzyni biegów może być związane z przyłożeniem sporej siły. Poza tym samo opuszczanie skrzyni jest niebezpieczne i najlepiej użyć do tego podnośnika, by nie uszkodzić siebie lub podzespołu.
Co zrobić po wymianie sprzęgła w aucie?
Wymiana części to jednak nie wszystko. Po zakończonym procesie należy wykonać jeszcze regulację linki sprzęgła oraz odpowietrzenie układu hydraulicznego. Sam proces wymiany musi być wykonany niezwykle dokładnie, ponieważ ewentualne błędy montażowe doprowadzają do ponownego przejścia wszystkich wyżej wymienionych kroków. Dlatego czasem wymiana układów sprzęgła w Gdańsku jest lepszym wyjściem niż samodzielne podejmowanie się przeprowadzenia takich prac.
Jeśli masz garaż, narzędzia i wiedzę o budowie aut możesz pokusić się o samodzielną wymianę sprzęgła. Da Ci to satysfakcję i przyczyni się do oszczędności na robociźnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana