Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wymienić olej w samochodzie?

Wymiana oleju silnikowego – jednego z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w aucie – to niezbyt skomplikowane zadanie. Regularne wymienianie pozwoli zwiększyć żywotność silnika. Większość kierowców – z powodu wygody lub braku odpowiedniego wyposażenia, miejsca – decyduje się na wymianę oleju silnikowego w warsztacie samochodowym. Jak poprawnie wymienić olej silnikowy?
Gdzie wymienić olej silnikowy – samodzielnie czy w warsztacie?
Wymiana oleju silnikowego (i każdego innego oleju) może być dokonana samodzielnie (w przydomowym garażu) lub w specjalistycznym serwisie motoryzacyjnym, który prowadzi serwis i naprawę pojazdów. Druga opcja jest dobra wtedy, kiedy nie mamy odpowiednich warunków na działania przy aucie lub zerowe doświadczenie z mechaniką. Przykładem sprawdzonego warsztatu jest serwis samochodowy KERI ze Szczecina, prowadzący też profesjonalną przechowywalnię opon.
Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy w aucie?
Jeśli zależy nam na samodzielnej wymianie oleju silnikowego w samochodzie, musimy zorientować się, czy dysponujemy odpowiednimi warunkami – podjazdem, podnośnikiem lub garażem z kanałem. Pierwszym krokiem jest umieszczenie i zabezpieczenie auta w prawidłowej pozycji. Silnik musi być wyłączony. Pod maską olejową ląduje pojemnik na ciecz. Kierowca powoli odkręca korek spustowy w misce. Należy cierpliwie poczekać, aż olej silnikowy spłynie w całości. Warto wziąć pod uwagę fakt, że na początku może spływać szybciej, pod innym kątem. Ciecz musi wypłynąć także spod filtra oleju.
Następnym krokiem jest założeniem nowego filtra oleju, uprzednio smarując jego uszczelkę samochodową cieczą. Ów filtr dociskamy dokładnie, z dużą siłą, a następnie przykręcamy korek spustowy. Dopiero po wykonaniu tych czynności nadchodzi czas na wlanie nowego oleju silnikowego – lepiej nalać mniej (o około 0,5 l) niż wskazuje producent. Po dolaniu cieczy nie zamykamy filtra – należy pozwolić cieczy rozprowadzić się po silniku. Na koniec warto sprawdzić jeszcze raz poziom oleju, by – ewentualnie – uzupełnić jego stan. Kierowca może uruchomić na kilka minut silnik (musi pracować na niskich obrotach).
Zużytego oleju silnikowego kategorycznie nie wolno wylać do kanalizacji – to nielegalne i szkodliwe dla środowiska. Znacznie lepiej oddać go do zakładu utylizacyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana