Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak tankuje się LPG?
Wiele osób, które zdecydowały się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie, zastanawia się, jak prawidłowo tankować LPG. Nie jest to skomplikowana czynność, ale nieco różni się od napełniania baku benzyną czy olejem napędowym. Dowiedz się, jak zatankować LPG krok po kroku oraz na co musisz uważać, jeśli wybierasz się samochodem z instalacją gazową za granicę.
Tankowanie LPG krok po kroku
Większość stacji oferuje kierowcom możliwość samodzielnego tankowania LPG. Po dojechaniu do dystrybutora wyłącz silnik auta i zaciągnij hamulec ręczny. Następnie załóż rękawice ochronne. Są one dostępne przy dystrybutorach na większości stacji, ale w razie ich braku warto mieć własne rękawice w bagażniku. Kolejny krok to zlokalizowanie wlewu gazu. Najczęściej znajduje się on pod pokrywą wlewu paliwa, ale jak dodaje specjalista z firmy Auto Gaz Śląsk z Katowic, w zależności od instalacji może być umieszczony w innych miejscach, na przykład w zderzaku. Odsłoń wlew, odkręcając pokrywkę. Przed rozpoczęciem tankowania upewnij się, gdzie znajduje się wyłącznik bezpieczeństwa, który pozwala odciąć zasilanie dystrybutora w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas tankowania.
Przeczytaj również: Jak dbać o samochód na auto gaz?
Gdy już to zrobisz, chwyć za pistolet dystrybutora, skieruj go w stronę wlewu i wsuń do gniazda. Gdy upewnisz się, że dolega do gniazda na całym obwodzie, zaciśnij ramię dźwigni pistoletu. Teraz możesz wrócić do dystrybutora i wcisnąć przycisk rozpoczynający tankowanie. Pamiętaj, aby trzymać wciśnięty przycisk aż do końca tankowania, które w zależności od dystrybutora charakteryzowane jest dźwiękiem, a czasami dodatkowo drganiem. Dodatkowo na liczniku dystrybutora możesz zauważyć, że auto LPG nie jest już dalej tankowane. Po napełnieniu zbiornika odłącz pistolet od gniazda wlewu w samochodzie. Służy do tego mniejszy, najczęściej czerwony spust ulokowany przy dźwigni pistoletu. Odłóż pistolet, zasłoń wlew gazu w aucie i zamknij pokrywę. Tankowanie LPG zakończyło się sukcesem. Nie zapomnij zapłacić!
Różne kraje, różne złącza do tankowania LPG
W Europie istnieją różne standardy złącz do tankowania, czyli zaworów LPG. Jeśli wyjeżdżasz samochodem z instalacją gazową za granicę, niezbędna może okazać się przejściówka. Zwykle można wypożyczyć ją na stacji, ale na wszelki wypadek lepiej mieć własną. W Polsce, a także we Francji czy Włoszech najpopularniejszy jest zawór DISH, zwany włoskim, ale już za naszą zachodnią granicą, w Niemczech (a także Austrii, Belgii czy Irlandii), rozpowszechnił się standard ACME. W Holandii i Wielkiej Brytanii stosuje się złącze bayonet, w Hiszpanii i Portugalii euro connector, a w Rosji i niektórych państwach obszaru poradzieckiego końcówkę eurazjatycką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana