Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak kontrolować stan zawieszenia samochodu?

Spis treści
- Z czego się składa układ zawieszenia?
- Jak sprawdza się stan zawieszenia samochodu?
- Po czym poznać uszkodzenie zawieszenia?
Regularna kontrola stanu zawieszenia samochodu pozwala uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Od tego właśnie elementu zależy sterowność pojazdu, a także bezpieczeństwo na drodze. Zawieszenie samochodu powinno być zweryfikowane przed jego zakupem, jeśli ma się w planach nabycie używanego samochodu. Jak kontrolować stan zawieszenia?
Z czego się składa układ zawieszenia?
Najważniejszą częścią układu zawieszenia są wahacze odpowiedzialne za prowadzenie dolnej osi. Przednie wahacze znacznie szybciej ulegają zużyciu, dlatego niezbędny jest ich regularny przegląd. Za utrzymanie geometrii w trakcie jazdy i tłumienie drgań odpowiadają tuleje przedniego wahacza. Często są montowane na stałe – szczególnie w nowszych pojazdach. Dlatego w wyniku ich zużycia niezbędna jest wymiana całego elementu. Pomagają zachować wymaganą stabilność samochodu. Badania techniczne pojazdów przywiązują szczególną uwagę właśnie na kontrolę tych części, ponieważ ich zużycie może być przyczyną niestabilności – zwłaszcza na koleinach.
Przeczytaj również: Badania techniczne pojazdów a bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Jak sprawdza się stan zawieszenia samochodu?
Diagnostyka stanu zawieszenia polega na dokładnej weryfikacji poszczególnych jego elementów. Sprawdzenie stanu tego podzespołu możliwe jest tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu. Polega głównie na zweryfikowaniu stopnia tłumienia amortyzatorów oraz ocenie luzów występujących w połączeniach. Badaniu poddawany jest także opór tarcia i sztywność sprężystych elementów. Luzy w układzie ocenia się podczas oględzin zewnętrznych samochodu. W trakcie tej czynności sprawdza się również stan zamocowania elementów oraz jego kompletność. Profesjonalną kontrolę stanu zawieszenia oferuje m.in. stacja kontroli pojazdów KROS, która dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się akumulatory megalight?
Po czym poznać uszkodzenie zawieszenia?
Oznaką problemów z zawieszeniem mogą być różne hałasy – np. charakterystyczne stukanie w trakcie wolnej jazdy. To zwykle objaw luźnego stabilizatora. Stukanie to często także skutek uszkodzenia sworzni wahaczy. Awaria tego elementu skutkuje niekontrolowaną zmianą kierunku jazdy. W przypadku jakichkolwiek objawów, które świadczą o uszkodzeniu zawieszenia, należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. Ignorowanie ich może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kierowcy i uczestników ruchu drogowego.
Przeczytaj również: Felgi - klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana