Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak często wymieniać olej silnikowy w pojeździe?

Spis treści
- Dlaczego regularna wymiana oleju w aucie jest ważna?
- Czym grozi niedostateczne smarowanie?
- Kiedy należny wymienić olej silnikowy?
Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest zmniejszanie tarcia między elementami silnika poprzez smarowanie pracujących powierzchni i odprowadzanie ciepła. Prawidłowe smarowanie uzależnione jest od jakości oleju i stopnia jego zużycia. Dlatego powinien on być regularnie wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta auta. Dowiedz się, jak często należny wymieniać olej silnikowy.
Dlaczego regularna wymiana oleju w aucie jest ważna?
Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych części w szerokim zakresie temperatur. Dobrej jakości, nieprzepracowany olej tworzy odporny film na elementach silnika, który skutecznie zmniejsza tarcie pomiędzy jego poszczególnymi elementami. Zjawisko to zawdzięczamy lepkości oleju. Kolejnymi zadaniami oleju jest odprowadzanie ciepła, które powstaje podczas pracy silnika oraz zapobieganie odkładania się zanieczyszczeń, a także ochrona przed korozją i uszczelnianie elementów silnika. Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową warsztatu Spec Auto Serwis z Białegostoku, który zajmuje się głównie serwisem samochodów marki Fiat, Peugeot, Citroen i Opel, tylko wysokiej klasy oleje silnikowe o dobranych parametrach i niewyeksploatowane mogą zapewnić jednostce napędowej właściwą kulturę pracy.
Przeczytaj również: Jakie elementy systemu napędowego psują się najczęściej?
Czym grozi niedostateczne smarowanie?
Przepracowany olej silnikowy nie zapewnia skutecznego smarowania i może doprowadzić do szybszego zużywania się elementów silnika, jego przegrzewania, a w skrajnych sytuacjach zatarcia tłoków silnika. Mogą wystąpić problemy z rozrządem, kolizje zaworów z tłokami, uszkodzenia łożyskowania turbosprężarki, a nawet zatarcie wału korbowego. Wszystkie wymienione uszkodzenia wiązać się będą z kosztownymi naprawami. Dlatego, jak radzą mechanicy i eksperci motoryzacyjni regularna wymiana oleju silnikowego jest gwarancją poprawnej pracy silnika przez wiele lat.
Przeczytaj również: Co jest oznaką, że sprzęgło trzeba wymienić?
Kiedy należny wymienić olej silnikowy?
Okresy pomiędzy wymianami oleju silnikowego określane są przez producentów pojazdów. We współczesnych autach zalecana jest wymiana oleju wraz z filtrem olejowym co 15 tys. kilometrów lub przynajmniej raz w roku. Niektórzy wytwórcy aut przedłużają ten okres nawet do 30 tys. km. Konieczność wymiany zazwyczaj sygnalizowana jest przez komputer pokładowy. W samochodach starszych, w których brakuje sygnalizacji, warto odnotowywać termin kolejnej wymiany, aby nie narazić silnika na uszkodzenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana