Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Geometria kół i jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy

Wbrew pozorom, koła samochodów na jednej osi nie są ustawione równolegle. Geometria kół, polegająca przede wszystkim na ustawieniu ich zbieżności, to popularna usługa dostępna w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Polega na ustawieniu odpowiednich kątów kół jednej osi względem siebie. Ten parametr ustawienia zawieszenia jest istotny dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Sprawdź, jakie znaczenie ma geometria kół!
Na czym polega ustawienie geometrii kół?
Geometria polega na ustawieniu kątów elementów zawieszenia. Zbieżność kół, kąt ich pochylenia, kąty pochylenia i wyprzedzenia sworznia zwrotnicy to parametry, które podlegają regulacji. Każdy z nich wpływa na komfort prowadzenia. Odpowiednie ustawienie tych parametrów to podstawa dla bezpiecznej jazdy we wszystkich warunkach. Takie usługi świadczy np. Auto-Serwis Delta w Krokowej.
Przeczytaj również: Na czym polega laserowa geometria kół?
Wyróżnia się ustawienie zbieżności kół:
dodatnie – koła na osi zwrócone są przodem do środka,
ujemne – koła zwrócone na zewnątrz,
zerowe – koła ustawione równolegle.
Jeśli auto ma napęd tylny, koła przednie powinny być ustawione dodatnio. W przypadku samochodów przednionapędowych i z napędem na 4 koła, koła na osi przedniej powinny być ustawione na zewnątrz.
Jak wpływa zbieżność kół na bezpieczeństwo na drodze?
Sposób regulacji zbieżności kół bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Zbieżne ustawienie kół przednich pozwala na stabilne prowadzenie samochodu po linii prostej. Nieznacznie wpływa na pogorszenie prowadzenia na zakrętach. Może także przyczynić się do szybszego zużycia opon i spalania większej ilości paliwa. Odwrotnie, ustawienie ujemnej zbieżności utrudnia manewrowanie podczas jazdy prosto. Niekorzystną sytuacją jest rozregulowanie kątów ustawienia kół. Dzieje się to w wyniku normalnej eksploatacji samochodu i spowodowane jest powstawaniem luzów i zużywaniem się elementów auta. W związku z tym, dla zwiększenia bezpieczeństwa jazdy, zaleca się przeprowadzać kontrolę zbieżności w serwisie co najmniej raz na kilka lat.
Geometria kół ma duże znaczenie dla łatwości prowadzenia samochodu. Dzięki temu możliwe jest znaczne poprawienie komfortu kierowania pojazdem i precyzji manewrowania. Zapewnij sobie bezpieczną jazdę i zadbaj o ustawienie poprawnej geometrii kół w Twoim aucie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana