Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Działanie i wykorzystanie lawet z HDS
Nasze drogi stają się coraz bardziej bezpieczne i przyjazne dla kierowców. Ten pozytywny trend zawdzięczamy również sprawnie działającej pomocy drogowej, która dysponuje coraz bardziej nowoczesnymi autolawetami do transportu różnego typu pojazdów. Wśród wielu rodzajów autotransporterów na uwagę zasługują lawety wyposażone w urządzenia dźwigowe HDS. Poznaj ich działanie i wykorzystanie!
Czym jest urządzenie dźwigowe HDS?
Skrót HDS oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to urządzenie, które montuje się na specjalistycznych pojazdach ciężarowych lub przyczepach, a także na samochodach dostawczych. Żuraw dźwigowy umożliwia operatorowi, który zazwyczaj jest też kierowcą, samodzielny załadunek i rozładunek towaru. System HDS zbudowany jest z kolumny obracającej się na podstawie oraz układu wysięgnikowego osadzonego na szczycie kolumny. Całość sterowana jest hydraulicznie i umożliwia precyzyjne operowanie urządzeniem. Załadunek i rozładunek towarów jest prosty i wymaga jedynie od operatora ukończenia zawodowego kursu HDS.
Autolawety z HDS
Gdy wiemy już, jak funkcjonuje system HDS, łatwo wyobrazić sobie jego działanie na autotransporterze. W typowych lawetach załadunek pojazdów odbywa się poprzez ich wciągnięcie po aluminiowych najazdach na platformę transportową za pomocą wyciągarki. Natomiast w przypadku autolawet z HDS załadunek przebiega z wykorzystaniem hydraulicznego urządzenia dźwigowego. Pojazd zaczepiany jest zawiesiami pasowymi, zakończonymi specjalnymi mocowaniami na koła pojazdu do układu wysięgnikowego HDS. Umożliwia to stabilne unoszenie auta i bezpieczne usytuowanie na platformie transportowej autolawety. Tego typu rozwiązania stosuje wielu wytwórców autotransporterów. Jednym z bardziej doświadczonych jest producent autolawet i najazdów Kegger z Bolesławca.
Zastosowanie autolawet z urządzeniem dźwigowym
Autolawety z HDS mogą okazać się niezastąpione w wielu sytuacjach drogowych. Przede wszystkim umożliwiają załadunek pojazdów zniszczonych, których stan techniczny nie pozwala na ich wjazd lub wtoczenie na lawetę. Oddają także nieocenione usługi w przypadku, gdy niemożliwe jest ustawienie samochodu w linii prostej za autolawetą z powodu braku miejsca lub innych okoliczności. W hydrauliczne urządzenia dźwigowe można wyposażyć autolawety o różnej DMC. Sprawdzają się jednak bardziej na większych lawetach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana