Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym grozi pozostawienie wraku auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym?
Co roku Straż Miejska w całej Polsce boryka się z problemem porzuconych samochodów. Tylko niektóre z nich nadają się do dalszej jazdy i mogą być zlicytowane. Większość to wraki, które powinny trafić na złomowisko. Przepisy niezbyt precyzyjnie regulują sposób postępowania z autami szpecącymi ulice. Co grozi właścicielowi porzuconego pojazdu?
Czy każdy porzucony pojazd jest wrakiem?
Kwestie związane z wrakami na polskich ulicach reguluje art. 50a Ust. 1 Ustawy z 20.06.97 Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z definicją za wrak uznaje się pojazd bez tablic rejestracyjnych i wyraźnie nieużywany. Nie podaje się minimalnego okresu, w jakim taki samochód może stać.
Przeczytaj również: Czy w polskich skupach aut przyjmowane są tzw. angliki?
Brak precyzji skutkuje wątpliwościami. Trudno jednoznacznie ocenić wystarczający stopień zniszczenia wnętrza oraz sprawdzić badania techniczne. Wszystko to powoduje, że odpowiedzialne służby mają duże kłopoty z przekazywaniem wraków do punktów skupu aut. Bardziej przejrzysta jest definicja stosowana przez ubezpieczycieli. Według nich wrak to pojazd tak zniszczony, że koszty naprawy przekraczają 70% wartości.
Przeczytaj również: Jakich formalności należy dopełnić przed kasacją pojazdu?
Co musi zrobić właściciel porzuconego auta?
Porzucone auto jest usuwane na koszt właściciela. Odpowiada za to policja lub Straż Miejska. Stanie się tak, jeśli wrak stoi na drodze publicznej. W innych przypadkach służby usuwają samochód, kiedy zagraża bezpieczeństwu. Na prywatnym gruncie trzeba samemu uporać się z problemem. Zidentyfikowana osoba odpowiedzialna za pozostawienie nieużywanego samochodu musi go usunąć w terminie do 14 dni. W przypadku braku reakcji powyżej pół roku pojazd przechodzi na własność gminy. Dzieje się tak również wtedy, kiedy nie odnaleziono właściciela.
Przeczytaj również: Czy na skup samochodów można oddać pojazd powypadkowy?
Jakiej kary można oczekiwać porzucając wrak samochodu?
Wszystkie zarejestrowane auta muszą mieć ubezpieczenie OC. W związku z tym nawet za porzucony samochód trzeba opłacać składki. Umowa przedłuża się automatycznie, a w przypadku jej wypowiedzenia bez wyrejestrowania auta i tak należy spłacić zaległości. To dlatego posiadacze niesprawnych pojazdów wolą je legalnie zezłomować. W skupie samochodów Autozłom24H klienci otrzymują dokumenty niezbędne do wyrejestrowania. W ten sposób unikają kosztów odholowania, kary 500 zł za porzucenie w miejscu publicznym i nawet do 1500 zł w przypadku, kiedy wrak zagrażał bezpieczeństwu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana