Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy można samodzielnie ozonować samochód?
Ozonowanie samochodu to popularny i bardzo skuteczna metoda na dezynfekcję samochodu. Usługa ta oferowana jest w wielu specjalistycznych zakładach. Proces ten można również z powodzeniem wykonać samodzielnie przy pomocy niewielkiego urządzenia nazywanego ozonatorem. W jaki sposób można na własną rękę przeprowadzić skuteczne ozonowanie wnętrza auta?
Ozonowanie samochodu — czemu służy?
Efektywność ozonowania wynika z właściwości ozonu, czyli trójatomowej formy tlenu. Ozon jest aseptyczny i silnie utleniający, dzięki czemu świetnie radzi sobie z neutralizowaniem brzydkich zapachów, bakterii, grzybów, pleśni, alergenów wziewnych, a także wirusów. Pod tym względem ma lepsze działanie niż chlor, który powszechnie wykorzystuje się do dezynfekcji.
Ozonowanie to podstawowa czynność wykonywana w serwisach klimatyzacji. Powinna być przeprowadzana regularnie, by zapobiec rozwojowi niepożądanych mikroelementów w układzie wentylacji. Zazwyczaj odbywa się to podczas uzupełniania klimatyzacji i osuszania układu.
Do ozonowania pojazdu stosuje się ozonatory wytwarzające gaz z powietrza. Ozon powstaje dzięki wytworzeniu wyładowań elektrycznych, podobnie jak podczas burzy.
Samodzielne ozonowanie samochodu — jak wykonać?
Przed ozonowaniem należy dokładnie posprzątać wnętrze samochodu. Należy pozbyć się źródeł przykrych zapachów oraz przedmiotów, w których mogą rozwijać się drobnoustroje. Wilgotne i brudne miejsca są idealnym środowiskiem dla różnych bakterii i grzybów. Najczęściej przyczyną nieprzyjemnej woni są resztki jedzenia, sierść zwierząt oraz tworzące się pleśnie. Warto zadbać o wyrzucenie śmieci ze schowków, odkurzenie tapicerki i umycie kokpitu.
Wyróżnia się dwa rodzaje ozonatorów: takie z przewodami doprowadzającymi ozon oraz te, które umieszcza się wewnątrz pojazdu. W pierwszym przypadku wsuwa się rury urządzenia przez uchyloną szybę auta, po czym zakleja powstałą szczelinę. Korzystając z ozonatora bez przewodów, wystarczy ustawić go na fotelu pasażera lub tuż przed nim. Tego rodzaju sprzęt ma ustawienia czasowe, więc wystarczy go odpowiednio zaprogramować. Po zakończeniu ozonowania urządzenie wyłączy się samoczynnie. Następnie należy otworzyć drzwi samochodu i pozostawić pracującą wentylację przez ok. 5 minut. Nie zaleca się korzystania z pojazdu tuż po ozonowaniu. Najlepiej poczekać z tym około dwóch godzin.
W poszukiwaniu najlepszego urządzenia do ozonowania samochodu warto sprawdzić ofertę firmy Bitom. Pracownicy z chęcią udzielą pomocy w wyborze wydajnego sprzętu do dezynfekcji wnętrza pojazdu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana