Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robić, gdy samochód złapał gumę?
Złapanie gumy w trasie jest problematyczne. Na szczęście poprawne zaparkowanie oraz oznaczenie samochodu to już połowa sukcesu, aby zapanować nad sytuacją. Wykorzystując obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kilka dodatkowych elementów, można szybko wymienić koło lub znaleźć uszkodzone miejsce w oponie. Czasami nie będzie do tego nawet potrzeba pomoc warsztatu drogowego czy innych kierowców.
Jak zachować się po złapaniu gumy?
Po złapaniu gumy nie należy kontynuować jazdy. Kierowca powinien jak najszybciej zatrzymać samochód w miejscu niestanowiącym zagrożenia i właściwie go oznakować. Przy jego zabezpieczaniu trzeba pamiętać o:
zastosowaniu trójkąta ostrzegawczego w stosownej odległości zależnej od drogi,
zapewnieniu przejazdu innym uczestnikom ruchu.
Po zaparkowaniu należy sprawdzić, czy ma się niezbędny sprzęt do wymiany koła. Konieczny jest model zapasowy i podstawowe narzędzia, mogą przydać się także podnośniki samochodowe, kamizelki odblaskowe oraz klocki pod koła. Jeśli brakuje kluczowego elementu, niezbędne może okazać się wezwanie pomocy drogowej i udanie się do warsztatu samochodowego.
Jak wymienić koło szybko i bezpiecznie?
Wymiana koła nie jest skomplikowana, jeśli ma się przy sobie niezbędne do tego procesu narzędzia. Całość można podzielić na kilka kroków, z czego wszystkie należy wykonywać ostrożnie i nie przesilać się. Kierowca powinien kolejno:
znaleźć i sprawdzić koło zapasowe, jeśli też jest uszkodzone, nie ma sensu go montować,
przygotować powierzchnię pod podnośnik,
zablokować koła klockami albo dużymi kamieniami znalezionymi na drodze,
poluzować śruby koła,
podnieść samochód przy poluzowanych śrubach,
zdjąć śruby i koło,
zamontować nowe koło.
Jeśli koło jest za ciężkie dla kierowcy lub potrzebuje on dodatkowej pomocy, można poprosić o nią przechodniów lub prowadzących przejeżdżające samochody.
Może się zdarzyć, że na trasie nie będzie warunków do wymiany koła. Wtedy pozostaje zamówienie holowania. W większości przypadków wymiana jest jednak możliwa. Dlatego przed każdą podróżą warto zadbać o pełne wyposażenie samochodu i uwzględnić w nim nie tylko to, co jest wymagane prawnie. Zakup podnośnika samochodowego, oferowanego między innymi przez firmę Techsul Krzysztof Kosowski, może znacznie ułatwić całą pracę. Koniecznie trzeba przyjrzeć się także oponom przed dłuższą podróżą. Każde koło ma swoją określoną wytrzymałość, nie należy wystawiać go na próbę tylko po to, żeby zaoszczędzić. Zawsze lepiej jest zamontować nową oponę, która zapewni Ci bezpieczeństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana