Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co można wyczytać z kodu silnika samochodowego?
TDI, D4D, CR, FSI, lub CDI – to tylko nieliczne przykłady często stosowanych oznaczeń silników samochodowych. Producenci umieszczają je zwykle na klapie bagażnika lub przy drzwiach kierowcy. Rozszyfrowanie takich znaków pozwala postawić na odpowiednią jednostkę napędową lub uniknąć nietrafionego wyboru. Co istotne, nazewnictwo nie jest normalizowane i każdy producent może podać swój symbol dla takiego samego rozwiązania oznaczonego inaczej u innego producenta.
Co oznaczają symbole silników widoczne na aucie?
Jak sugeruje przedstawiciel firmy Motospec2014 DKM z Sosnowca, zajmującej się sprzedażą samochodowych części używanych, oznaczenia na autach wskazują głównie na sposób pracy jednostki napędowej. Popularne w grupie VAG symbole TDI wskazywały na obecność turbosprężarki, zasilania olejem napędowym i bezpośredniego wtrysku paliwa. Gdy pojawiły się pompowtryskiwacze w oznakowaniach stosowano skrót PD. Wraz z upowszechnieniem systemu Common Rail, do nomenklatury wprowadzono literę C. Występuje ona w różnych kombinacjach np. CDTI, CDTi i dCi. Wszystkie powyższe skróty odnoszą się do jednostek zasilanych olejem napędowym. Natomiast silniki benzynowe często mają określenia FSI, MPI, VVTI, TSI, czy TFSI.
Jakie jeszcze kody silnikowe można spotkać w autach?
Poza oznakowaniem sposobu zasilania silnika na nadwoziu znajdziesz też symbole liczbowe. Bardzo często odnoszą się do pojemności skokowej jednostki napędowej. Dla przykładu 2.0 to nic innego jak silnik o pojemności 2 000 cm3. Czasem po oznaczeniu liczbowym widoczne są symbole z literą V. Jeśli po literze następuje liczba, jest to zwykle ilość cylindrów w układzie V. Jeśli jest to układ odwrotny np. 24 V, chodzi o liczbę zaworów w jednostce napędowej.
Dodatkowe oznaczenie silnika
Poza tym każda jednostka napędowa ma swój indywidualny numer. To indywidualny symbol, który informuje użytkownika o szczegółach konstrukcji silnika. Dla przykładu części do silnika AUDI o pojemności 1.2 TSI mogą być różne dla różnych oznaczeń (CBZA, CJZA).
Dzięki poznaniu dokładnych numerów silnika można bez trudu dobrać części zamienne, olej czy filtry. Nie ryzykujesz przy tym zakupem niepasujących do Twojego modelu elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana